finnova
5 دقیقه

10 سوالی که باید قبل از انتخاب فضای کار بپرسید

نوشته ای ازامیر لشکری
9 مرداد 1398

انتخاب فضای کار مناسب یکی از مهمترین موارد برای راه اندازی یک بیزینس است. یک دفتر ساکت با فرصت برقراری ارتباطات زیاد محیط کاری است که فریلنسرها و کارآفرینان به آن نیاز دارند. اما کدام یک مناسب شما است؟
اگر شما کسی هستید که در خانه کار می‌کند بی‌شک از احساسات ناشی از کار فردی در خانه آگاه هستید. در حالی که رفت و آمد شما به کافی‌شاپ برای انجام کارتان زیاد شده است، فضای دیگری نیز وجود دارد که خدمات بیشتری می‌تواند به شما ارائه دهد.
ملیسا سینگ، موسس و مدیرStoryShelter به خاطر علاقه به کار در یک فضای اداری، شروع به جستجوی فضای کار اشتراکی کرد. او WeWork که در غرب منهتن قرار داشت را انتخاب کرد و متوجه رشدی سریع در کار خود شد. او می‌گوید که دیگر صداهای آزاردهنده حواس او را پرت نمی‌کرد و در این فضا تمرکز بیشتری داشته است. فضاهای کار اشتراکی معمولا به صورت روزانه، هفتگی یا ماهانه مبلغی را برای اجاره فضای کار و ارائه امکاناتی مانند اینترنت و فضاهای مشترک از جمله اتاق جلسه و نیز دستگاه قهوه‌ساز دریافت می‌کنند.
هنگامی که در حال انتخاب فضای کار اشتراکی هستید، پاسخ به این ده سوال را فراموش نکنید:
1. می‌توانم فضای کار را ببینم؟
جرمی نیونر، مدیر NextSpace شرکتی در کالیفرنیا است که 9 فضای کار اشتراکی را مدیریت می‌کند، می‌گوید که هر فضای کار اشتراکی جو مخصوص به خودش را دارد. با توجه به اینکه هر فرد فضای کاری دلخواه خودش را انتخاب می‌کند به این معنی است که هر فضایی ویژگی‌های خاص خودش را دارد. این شرکت به فرد یا شرکت‌ها اجازه ثبت نام و ورود آنلاین را نمی‌دهد، اما به آن‌ها اجازه می‌دهد که ابتدا از محیط و فضای کار بازدید کرده و بعد تصمیم نهایی خود را اعلام کنند.
2. چه افرادی در فضای کار حضور دارند؟
قبل از شروع کار در فضای کار اشتراکی اطلاعی از افراد حاضر در این فضای کار تهیه کنید و آن‌ها را مورد بررسی قرار دهید که آیا هرکدام از این افراد می‌توانند در کسب و کار و توسعه آن به من کمک کنند؛ در حالی که برخی از فضاهای کار اشتراکی به سوی صنعت خاصی حرکت می‌کنند، برخی دیگر افرادی در زمینه‌های مختلف از قبیل استارتاپ‌های تکنولوژی‌محور، طراحان، وکلا و حسابداران دارند. این نوع فضاهای کار اشتراکی به فرد امکان برقراری ارتباط با دیگران از طریق صنعت و یا اشتراک دانش و مهارت‌های خود می‌دهد.
3. می‌توانم قبل از پرداخت اجاره، یک‌ روز در محیط حضور داشته باشم؟
سوال کنید که اگر می‌توانید یک روز را به صورت مجانی در آنجا به کار خود بپردازید تا با فضای کار بیشتر آشنا شوید؛ بخصوص که اگر شما فردی هستید که در سکوت کار خود را انجام می‌دهید، حتما محیط را امتحان کنید تا اگر در آن محیط رفت و آمد زیاد است و اکثر افراد با صدای بلند مکالمه‌های خود را انجام می‌دهند، این محیط را انتخاب نکنید.
4. برنامه‌هایی برای شبکه‌سازی وجود دارد؟
بسیاری از فضاهای کار اشتراکی، رویدادهای شبکه‌ساز و کارگاه‌های توسعه حرفه‌ای را برای کمک به افراد حاضر در فضای کار اشتراکی برگزار می‌کنند. یکی از کارآمدترین این عوامل برای “ملیسا سینگ” تعداد رویدادهای شبکه‌سازی بود که به او در ارتباط با جامعه‌ای از کارآفرینان هم‌فکر کمک کرده بود. اگر شما کسی هستید که در این رویدادها شرکت نمی‌کنید پس این نوع فضای کار اشتراکی ممکن است باعث حواس پرتی شما ‌شود.
5. آیا این فضا مزایای دیگری نیز دارد؟
بعضی از فضاهای کار اشتراکی ویژگی‌هایی مانند تخفیف برای شرکت در دوره‌های آموزشی نیز در نظر می‌گیرند.
6. ساعات کاری چگونه است؟
درحالی که بعضی از فضاهای کار اشتراکی ساعات کاری مخصوص خود را دارند برخی دیگر نیز به صورت هر روز هفته هستند تا ساعت کاری را فرد متقاضی تعیین کند.
7. فاصله تا دفتر کار چقدر است؟
اکثر فضاهای کار اشتراکی در مرکز شهر هستند اما برای افرادی که خارج از شهر هستند مدت زمان رسیدن به دفتر برای آنها طولانی خواهد شد؛ باید این ویژگی را نیز در نظر بگیرید که فضای کار اشتراکی شما زمان زیادی از شما برای رسیدن به فضای کارتان نگیرد.
8. مدت زمان قرارداد من چقدر است؟
اکثر فضاهای کار اشتراکی فضاها را به صورت روزانه، ماهانه و یا سالیانه اجاره می‌دهند. برخی نیز فضای کاری خود را به صورت یک قرارداد ماهانه در نظر می‌گیرند تا انعطاف‌پذیری بیشتری برای حضور افراد ایجاد کنند.
9. به چه مقدار فضا نیازمندید؟
درحالی که برخی از فضاهای کار اشتراکی بیشتر از یک میز را پیشنهاد می‌دهند، بقیه مراکز دفاتر خصوصی دارند تا بتوانند افراد زیادی را در فضای کار پذیرا باشند.
10. زیرساخت و بنای آن چگونه است؟
آیا شما یک طراح گرافیک هستید که نیاز دارد چیزهای زیادی را پرینت بگیرد؟ آیا معمولا با مشتریان قرار ملاقات دارید و اغلب نیاز به رزرو اتاق جلسه دارید؟ آیا شما شرکتی هستید که به اینترنت با پهنای باند بالا نیاز دارید؟ قبل از امضای قرارداد مطمئن شوید که فضای انتخاب شده، فضای کار اشتراکی موردنظر شما باشد.

 

منبع: fastcompany

ارسال نظر