finnova
5 دقیقه

کرونا و فرصت‌های سرمایه گذاری خطر پذیر روی استارتاپ‌ها

نوشته ای ازامیر لشکری
1 اردیبهشت 1399

بحران کرونا با همه چالش‌ها و تهدید‌های جدی که برای کسب و کارها در اقتصاد جهان ایجاد کرد، برای بخشی از صنعت کسب و کارهای دیجیتال که عموما آن را با نام استارتاپ‌ها می‌شناسیم، فرصت‌های جدیدی را خلق کرده است.

یکی از مهمترین‌ فاکتور‌های رشد در بخشی از خدمات آنلاین،  تجربه خرید غیرحضوری (برای اولین بار) و استفاده از سرویس‌های مشابه است، در نتیجه بخشی از جامعه که این خدمات را پیش از این به صورت حضوری استفاده می‌کردند، برای اولین بار در حال استفاده از سرویس‌های فناورانه هستند که باعث رشد بخشی از کسب و کارهای آنلاین شده است. همچنین ایجاد این تجربه هرچند الزام‌آور باعث شد تا نگرانی کاربران در استفاده از سرویس‌های آنلاین کمتر شده و در نتیجه فرصت مناسبی را برای رشد بخش‌های دیگر در دوران پساکرونا ایجادکند. به طور مثال با بازدید رنک الکسای کسب و کارهای خدماتی همچون سرویس‌های آموزشی، خرید آنلاین در حوزه کالاهای تند مصرف، کالاهای عمومی مورد نیاز افراد، شبکه‌های ارتباطی و اجتماعی، خدمات بهداشت و درمان رشد بیش از ۳۰۰٪ را تجربه کرده اند و همچنین در جذب کاربران با بازه سنی ۴۰ تا ۵۵ سال رشد قابل توجهی داشته است، به موازات این رشد ،فرصت‌ها و انگیزه‌های جدیدی برای سرمایه گذاری در کسب و کار‌های آنلاین (استارتاپ‌ها) ایجاد شده که فرصت بسیار خوبی جهت ورود به این حوزه چه در بخش راه اندازی کسب و کار و چه در بخش سرمایه گذاری خواهد بود که می‌بایست کسب و کارها از این فرصت موجود استفاده کنند تا بتوانند اهرم رشد سریع خود را پیدا کنند. با وجود تمام مسائل ذکرشده یکی از نیاز‌های کسب و کارهای مبتنی بر فناوری جذب سرمایه است که به رشد کسب و کارها کمک بسیاری می‌کند و در سطوحی نیاز قطعی کسب و کارها است. شناسایی چالش‌های سرمایه گذاری و در نهایت برطرف کردن مسایل  مرتبط یکی از وظایف‌ها نهاد‌های سرمایه گذار و نهاد‌های قانونی است. یکی از چالش‌های سرمایه گذاری در این حوزه تفاوت فرایند‌های مذاکره، ارزیابی و ارزشگذاری استارتاپ‌ها و در نهایت عدم قطعیت در بازگشت سرمایه، سرمایه گذاران است که باعث شده این صنعت با چالش‌های جدی روبرو باشد. فرایند‌های سرمایه گذاری در این بخش با مدل‌های سنتی متفاوت بوده و به علت بازگشت سرمایه بلند مدت و همچنین عدم وجود قوانین مشخص و دقیق برای این کسب و کارها چه در بخش خروج سرمایه گذار و چه در بخش ورود به بورس ریسک پذیری بالایی را طلب می‌کند.

ما در فینووا به عنوان نهاد سرمایه گذاری بر روی کسب و کارهایی پویا و هدفمند که در جنبه اقتصادی معیشت مردم و کسب و کارها تاثیر گذار هستند  سرمایه گذاری‌‌های هدفمند انجام می دهیم و در این زمینه با استارتاپ های حوزه فینتک همکاری‌های گسترده‌ای انجام می‌دهیم . موثرترین خدماتی که سرویس‌های فینتکی باید انجام دهند ارائه سرویس های مالی با هدف بهبود و تسهیل زندگی افراد و کسب و کارها می‌باشد. با توجه به بحران های موجود و غیرقابل پیش بینی در جهان این مهم می تواند یکی از عوامل موثر در تسریع  انقلاب صنعتی چهارم باشد که در رویکرد اقتصادی با تمام تغییرات پیش از این متفاوت خواهد بود.

ارسال نظر