finnova
5 دقیقه

چگونه به دوران پساکرونا وارد شویم؟

نوشته ای ازسعید برق تیاری
6 خرداد 1400

تا زمانیکه کارآفرینان با چشم انداز نامشخصی از کسب‌و‌کار روبرو هستند، چهار صنعت یک مسیر رو به جلو را به تصویر می‌کشند.

کرونا با هرچیزی که تماس پیدا کرده، آن را تغییر داده است. و تغییر و تحول دنیا هنوز کامل نشده است. پایان این همه‌گیری  شاید خیر دور نباشد، اما عواقب ناشی از آن به خوبی در آینده احساس خواهد شد.

بعد از تجربیات سال 2020 ، احتمالاً کارآفرینان نیازی نداشته باشند که کسی این موارد را برایشان یادآور شود. اما در سوی دیگر، آنها بیشتر نیاز دارند که در جهت چشم‌انداز تغییر یافته کسب‌وکار، راهنمایی شوند. هیچ دو صنعتی را نمی‌توان یافت که به طور مشابه تحت‌تاثیر شیوع ویروس کرونا قرار گرفته باشند، اما موضوعات مشترکی زیادی باهم دارند. زمانیکه در خصوص دوران پساکرونا کمی بیشتر تعمق ‌می‌کنید، توصیه‌های مرتبط با چهار صنعت پیشرو این مسیر را در گوشه ذهن خود داشته باشید:

 

 1.تجربیات فردی را آنلاین کنید

زمانی که همه ­گیری کرونا منجر به قرنطینه و ممنوعیت رفت‌وآمد‌ها شد، همه تجربیات فردی قبلی مثل ویزیت پزشک، غذا خوردن در بیرون از خانه و دورهمی­ها، کنار گذاشته شد. در نتیجه انفجاری قابل پیش‌بینی در استفاده از سرویس‌های خدامات سلامت از راه دور، تحویل بسته‌ها و غذاها در ماشین و سرویس‌های استریم دیجیتالی رخ داد.

کسب‌وکارهای خرده‌فروشی حوزه دیگریست که به شدت و سرعت ضربه خورده است. صاحبان‌ فروشگاه‌ها مجبور شدند فروشگاه خود را تعطیل کنند، که در نتیجه آن خدمات تجارت الکترونیک مثل خرده‌فروشی‌های آنلاین به واسطه اینکه می‌توانستند عملیات خود را به صورت آنلاین مدیریت کنند، رونق گرفت و البته برای کسانی که توانایی چنین کاری را نداشتند،  رکود به همراه داشت. حتی با وجود گذشت زمان، این مشکل آسان‌تر نشده است. برخی می‌گویند که همچنان در امکان خرده‌فروشی محدودیت‌هایی وجود دارد و بسیاری از مصرف‌کنندگان دیگر به بیرون از خانه خود نمی‌روند و خریدهای خود را مثل سابق از فروشگاه‌های فیزیکی انجام نمی‌دهند.

راه‌حل اصلی در این مشکل چیزی جز آنلاین کردن تجربه خرید شخصی را آنلاین کنیم. تعداد بسیاری از خرده فروشانی شبیه به Macy’s، آدیداس و مارشال  در حال آزمایش اتاق‌های تعویض لباس (اتاق پرو) به صورت واقعیت مجازی (Virtual Reality) هستند که به مشتریان اجازه می‌دهد قبل از اینکه خریدشان را انجام دهند به صورت آنلاین ببینند کالا چگونه به نظر می‌رسد. همانطور که تغییر تجربه در خریدهای فردی بدون توقف ادامه دارد، حوزه‌هایی که مشابه خریدهای فردی هستند، پتانسیل این را دارند که به موضوعی تبدیل شوند که اتفاق‌های بزرگی در ان رخ داده و سرمایه‌گذاری زیادی داخلش اتفاق بیفتد.

 

 2.استفاده از ابزارهای تکنولوژیکی برای مواجه‌شدن با عقب‌افتادگی‌ها

بحران کمبود کاغذ توالت در سال 2020، به مشتریان آمریکایی آگاهی بیشتری نسبت به آن میزانی که تاکنون درخصوص جزییات زنجیره تامین کالاها و سرویس‌ها می‌دانستند، داد. عقب‌افتادگی‌ها و تاخیر در تامین منابع،  همه صنایع از هوافضا گرفته تا بسته‌بندی گوشت را دچار مشکل کرده است، اما نتایج این عقب‌افتادگی‌ها در هیچ جایی به اندازه حوزه مراقبت‌های بهداشتی جدی نبود.

در سرمقاله منتشر شده مجله بسیار مشهور ساینس، مدیرعامل موسسه ملی سرطان آمریکا، نورمن شارپلس، پیش‌بینی کرد که تعویق غربال‌گری و عقب انداختن درمان‌ها می‌تواند منجر به مرگ بیش از 10 هزار فرد ناشی از سرطان در ایالات متحده و طی 10 سال آینده شود. به منظور حل تقاضای تلنبار شده برای آزمایش‌های پزشکی، جراحی‌های گزینشی و سایر رویه‌های پزشکی، این صنعت ابزارهایی را به کار می‌گیرد که سیستم‌های مراقبت‌های پزشکی را قادر بسازد تا با این عقب‌افتادگی با کارایی بیشتری روبرو شوند و رفع‌شان کنند.

تاکنون، برخی‌های از آزمایش‌های پزشکی رایج مثل سی‌‌تی‌اسکت و اسکن PET از طریق فناوری یادگیری ماشینی (Machine Learning)، بهبود یافته است، که در نتیجه آن تشخیص‌های انواع بیماری‌ها بهبود پیدا کرده است. شرکت CureMetrix برای تشخیص سریع‌تر و دقیق‌تر سرطان سینه، از یک روش ماموگرافی مبتنی بر هوش مصنوعی استفاده می‌کند که در مدت زمان تشخیص موردهای مشکوک را تا 30 درصد کاهش و دقت تشخیص موارد را تا 27 درصد بهبود داده است. در صنایع فعال در اقتصاد، استفاده از ابزارهایی مجهز به هوش مصنوعی برای حل عقب‌افتادگی‌های پساکرونا ضروری هستند. در مراقبت‌های پزشکی این ابزارها نجات‌دهنده جان‌ها افراد به حساب می‌آیند.

 

 3.آماده شدن برای آینده ای ترکیبی (هیبریدی)

زمانی که همه‌گیری کرونا آغاز شد، دفاتر شرکت‌ها در بیشتر کشورهای جهان به سرعت تخلیه می‌شدند؛ به گونه‌ای که باعث شوک شدن رهبران تجاری ‌شد. بسیاری کارمندان از کارکردن در منزل استقبال کردند، در حالیکه کارفرمایان از این فرصت برای صرفه‌جویی در هزینه‌های فضای کار خود بهره بردند. برخی دیگر دریافتند که ابزارهای دیجیتالی هرگز نمی‌توانند برای همیشه جایگزین همکاری فردی شوند و اینکه زندگی دیجیتالی برای سلامت روان آنها خطرناک است.

این ارزیابی‌های متقابل ما را به یک نتیجه‌گیری می‌رساند: آینده کاری ، ترکیبی از دورکاری و کار در محل است. از آنجاییکه تعداد کثیری از ساختمان‌های اداری-تجاری به طور کامل یا تقریبی تخلیه شدند، فعالان املاک و مستغلات تجاری نیز متوجه شدند که اگر بخواهند نجات پیدا کنند، باید همین رویه را در پیش گرفته و خود را به طور کامل با آن سازگار کنند.

درحالیکه بعضی از کسب‌وکارها به‌طور کامل تحت تاثیر احتمالات مبحث دورکاری هستند، اما نیاز به فضای اداری همچنان وجود دارد؛ البته به میزان کمتری. با توجه به چنین شرایطی، فرصت‌های زیادی برای فضاهای کار اشتراکی ایجاد می‌شود که در عین حال با دادن یک فضای استقرار فیزیکی به کسب‌وکارها، از نیاز آنها به صرف هزینه‌های گزاف برای خریدهای اداری و سازمانی می‌کاهد، به علاوه اینکه دیگر نیازی به اجاره یک دفتر شرکت کامل ندارند. این موارد و چیدمان بین آنها، آینده روش کاری خواهد بود؛ بنابراین شرکت‌های املاک و مستغلات می‌بایست به سرعت با پاسخ دادن به چنین نیازی، خود را به شرایط جدید وقف بدهند.

 

4. تمرکزی دوباره بر ثبات

برای جنبش ثبات جهانی (global sustainability movement)، بحران کووید بهترین و بدترین زمان بوده است. شرایط قرنطینه و منع رفت و آمد که در ابتدای همه‌گیری کرونا رخ داد، نه‌تنها باعث شد در انتشار دی‌اکسید‌کربن کاهش قابل ملاحظه‌ای را شاهد باشیم داشته بلکه در کانال‌های آبی شهر ونیز، در 10 سال اخیر آب با شفافیت بیشتری جاری بود. با این وجود طولی نکشید که زباله‌های ماسک‌های مصرف شده در سواحل به شکل وسیعی پراکنده شدند و در زباله‌های جامد شاعد یک سونامی از ظروف یک بار مصرف و کارتن‌های کالاهای خریداری شده از فروشگاه‌های آنلاین بودیم.

در حالیکه بسیاری از کسب­ وکارها فقط به وضعیت خود نگاه ‌می‌کنند، تنها در حفظ بقای کسب‌وکارشان سعی می‌کنند، برخی دیگر یافتند که نیاز جدی به اقدام، پیشگیری و جلوگیری از تهدیدات پیش روی کره زمین وجود دارد. در ماه جولای، اپل برنامه‌های خود را برای دستیابی به یک زنجیره تامین کربن – خنثی (بدون تولید کربن) تا سال ۲۰۳۰ اعلام کرد، و همچنین سرمایه‌گذاری‌های بلندپروازانه سازگار با محیط‌زیست توسط غول پوشاک یعنی شرکت North Face نشان داد که دیگر میدان رقابت در صنعت را به Patagonia  واگذار نخواهد کرد.

صنعت گردشگری نیز نشان داد که تمرکز بر ثبات، رویکردی مثبت و به سمت جلو محسوب می‌شود. در سال 2020، کووید مسافرت را از زندگی بیشتر مردم حذف ‌کرد. این در حالیست که تمایل برای گردشگری در دنیا و برای سال‌های 2021 و بعد از آن بیش از هر زمان دیگری خواهد بود، دلیلی وجود دارد که باور کنیم مردم در آن زمان نیز بدنبال سفر به شیوه‌های متفاوت هستند.

منع رفت‌و‌آمد مربوط به کووید باعث شده که بسیاری از مردم به روش‌های جدید و معناداری با طبیعت ارتباط برقرار کنند، و این امکان را برای شکل پایدارتر سفر فراهم کرد. سازمان‌هایی مثل Center for Responsible Travel ، با تغییر نظر و مسیر گردشگران و جهانگردان معمولی به سمت تجربه کردن فعالیت‌های خاص مثل بازدید از صخرهای سدی در Belize آمریکا یا به پرورش و نظارت بر منابع طبیعی در شبه‌جیزه شمالی میشیگان تبدیل کرده‌اند. تعداد رو به افزایشی از مردم تمایل دارند که در چنین فعالیت‌هایی شرکت کنند و این موضوع بر عهده صنعت گردشگری است که اقدامات لازم را را برای آنها سازمان‌دهی کند.

اثر کووید تا مدت‌ها بعد از دستورالعمل­های فاصله‌گذاری اجتماعی و دوره‌های اجباری استفاده از ماسک، وجود خواهد داشت. حتی اگر بازگشت به جهان قبل از کرونا یک اتفاق دور از ذهن باشد، موارد زیادی برای امیدواری وجود دارد و کسب‌­و‌­کار­ها از راه­های بسیاری می­توانند به پیشرفت و موفقیت برسند.

 

منبع: www.entrepreneur.com

ارسال نظر