finnova
5 دقیقه

پنج دلیل مهم برای استفاده از فضای کار اشتراکی (بخش دوم)

نوشته ای ازامیر لشکری
11 خرداد 1398

این روز ها فعالیت در فضای کار اشتراکی طرفداران زیادی پیدا کرده است. فضاهای کار اشتراکی انعطاف پذیری بالایی در ساختار قیمت گذاری و میزان تعهد لازم دارند. در بیشتر مواقع می‌توانید محل مورد نظر را بصورت ماهیانه، هفتگی و یا حتی روزانه اجاره کنید. در ادامه به سایر دلایل مهم جهت استفاده از فضای کار اشتراکی خواهیم پرداخت:

3. سطح گسترش ارتباطاتتان به شکل سرسام آوری افزایش پیدا می‌کند
فضای کار اشتراکی معمولاً توسط گروهی از فریلنسرها، کارآفرینان یا صاحبان کسب و کارهای کوچک استفاده می‌شود. بنابرین فرصت‌های بسیاری برای ایجاد ارتباط با دیگر افراد وجود دارد؛ افرادی که مانند شما جویای ساخت کسب و کار خودشان هستند.
داسی در این باره گفته است: «چیزی که من بیشتر از همه درباره فضاهای کار اشتراکی دوست دارم دسترسی به تجارب شرکت های دیگه هست. توی مرحله کارآفرینی اکثر افراد هنوز در حال یاد گرفتن خم و چم کار هستن و سرعت موفقیتشون وابسته به اینه که با چه سرعتی میتونن روش درست ریسک رو یاد بگیرن. یکی از عوامل اصلی رشد تیم ما، همین ارتباطات و تبادل نظرهایی بوده که بصورت روزانه با همکاران دیگه داشتم.»
فضاهای کار اشتراکی اغلب به اجتماعات داخلی می‌انجامند و یک صحبت ساده درباره آب سردکن می‌تواند به سرعت به تبادلات کاری یا شروع یک شراکت ختم شود. بطور مثال اگر یک استارتاپ خبری در حوزه فناوری باشید و نیاز به مطلبی پربیننده برای تیتر صفحات داشته باشید می‌توانید از یکی از نویسندگان خبره موجود در فضای کارتان استفاده کنید.
داسی در این باره می‌گوید: «کار کردن در فضای کار اشتراکی The Farm برای همیشه یکی از یکی از نقاط عطف زندگیم محسوب میشه. ارتباط حضوری مستمر با کارآفرین‌های دیگه درک و تجربه ای رو برام به ارمغان آورد که معمولاً شکل گرفتنش باید سال‌ها زمان می‌برد. به لطف مکالماتی که با اعضای دیگه درباره استراتژی‌های فروش و استخدام داشتم تونستم شرکتم رو به یه مجموعه سودآور و زود‌‌رشد تبدیل کنم.»

برخی از فضاهای کار اشتراکی در رویدادهای به خصوص محیط خود را با دیگری شریک می‌شود و به اعضای خود فرصتی برای ملاقات با همکاران تجاری جدید می‌دهند. این شراکت کوتاه می‌تواند به هر شکلی صورت بگیرد؛ صرف نوشیدنی در روزهای پایان هفته، کلاس یوگا، میز ناهار کاری، افتتاحیه توزیع یک محصول مهم یا نشستی برای پیشنهاد دوره‌های آموزشی یک حوزه تجاری خاص. این تجارب به شما فرصت این را می‌دهند تا با افراد جدید آشنا شوید و گستره دانش خود را افزایش دهید.
بسیاری از فضاهای اشتراکی اعضای خود را به برگزاری رویدادهای مختلف دعوت می‌کنند تا مهارت‌های خود را به نمایش گذاشته و به جلب مشتری بپردازند. این رویدادها معمولاً به وسیله خود اجاره‌دهندگان تبلیغ می‌شوند و حتی در برخی موارد، مدیریت برای آماده‌سازی یک مراسم موفق به کمک اعضا می‌آید.

4. می‌توانید از تجارب و پیشنهادات تجاری دیگران استفاده کنید
فضای کار اشتراکی فرصت فوق العاده‌ای را برای دریافت پیشنهادات دیگران فراهم می‌کند. شما در چنین فضایی به افرادی با تجارب و مهارت‌های گوناگون دسترسی دارید و می‌توانید از آنها برای تشخیص مسائل پیچیده کمک بگیرید. بسیاری از این فضاها توسط علاقمندان حوزه کاری مربوطه مدیریت می‌شوند. چنین افرادی همیشه مایل هستند با ارائه پیشنهادات لازم مسیر درست را به شما نشان دهند و در تهیه تدارکات به شما کمک کنند.
برخی از فضاهای کار اشتراکی به عنوان مراکز رشد یا شتاب‌دهنده استارتاپ مشغول به کار هستند. مراکز رشد در کمک به راه اندازی و رشد کسب و کارهای نوپا تخصص دارند و شتاب‌دهنده‌های استارتاپ، ابزار مورد نیاز برای رشد هرچه سریع‌تر کسب و کار های باتجربه‌تر را فراهم می‌کند. شما می‌توانید از هر دوی این سازمان‌ها برای کسب اطلاعات لازم درباره رشد کسب و کارتان استفاده کنید. البته این موضوع به مرحله‌ای که استارتاپ شما در آن قرار دارد و همینطور نیازهای جامعی که دارید بستگی دارد. به طور معمول مشکل پیدا کردن سرمایه یا یک مربی خلاصه می‌شود.

5. فضاهای کار اشتراکی خود را با میزان رشد شما مطابقت می دهند
یکی دیگر از مزایای انعطاف‌پذیری این فضاها این است که به شما اجازه می‌دهند تا مقیاس کار خود را در زمان دلخواه تغییر دهید. نسبت به شیوه کار سنتی، چنین دفاتری انعطاف‌پذیری و سرعت بیشتری را در عکس‌العمل به تصمیمات کاربران نشان می‌دهند؛ بطور مثال اوقاتی که تعداد درخواست‌های کاری به بیشترین مقدار خود می‌رسد یا برای اتمام سفارشات نیاز به استخدام کارکنان اضافه وجود دارد.
کارمندان شما در یک فضای کار اشتراکی پیشرفت بهتری خواهند داشت. تحقیقات نشان می‌دهند حس اختیار و هدفمندی بیشتری در هنگام کار در چنین در محیطی وجود دارد و کارکنان برای عنصر همکاری جمعی به طور خاصی ارزش قائل هستند.
چطور یک فضای کار اشتراکی پیدا کنم؟
اگر تصمیمتان برای استفاده از فضاهای کار اشتراکی قطعی است نمونه‌ای را انتخاب کنید که با کسب و کارتان سازگاری کامل داشته باشد.
در ادامه به لیستی از نکات مهم می‌پردازیم که می‌توانند به تصمیم‌گیری هرچه بهتر شما در این باره کمک کنند:

1. موقعیت مکانی مناسب خود را تعیین کنید
قصد دارید در نزدیکی محل سکونت خودتان کار کنید یا مشتریانتان؟ اگر قصد دارید تا از فضای کار اشتراکی خود برای ملاقات با مشتریان استفاده کنید مکانی را انتخاب کنید که در دسترس بیشتر افراد باشد. فراموش نکنید تا مدت زمان اقامت خود را از پیش مشخص کنید.
2. بر اساس میزان پشتیبانی لازم انتخاب خود را انجام دهید
پس از اینکه لیستی از فضاهای موقعیت‌یابی شده پیدا کردید امکانات آنها را یک به یک بررسی کنید. معمولاً دو گزینه اصلی برای استارتاپ‌ها وجود دارد: می توانید از یک مرکز رشد استفاده کنید (در این صورت تعداد اعضا و میزان پشتیبانی بالاتر خواهد بود) یا آزادانه‌تر عمل کرده و یک فضای کار اشتراکی را به عنوان دفتر آزاد خود انتخاب کنید.
3. از میزان فضای لازم برای کار خود آگاه شوید
چه میزان فضایی نیاز شما را بر آورده می‌کند؟ میز اشتراکی، میز دائمی یا اتاق شخصی؟ از میزان فضایی که بطور منظم به آن نیاز پیدا خواهید کرد آگاه شوید.
4. اطلاعات بیشتری درباره امکانات و منابع لازم خود کسب کنید
ممکن است در کارتان به تجهیزات یا تسهیلات خاصی نیاز داشته باشید. برای مثال، در حرفه‌های ابتکاری به یک کارگاه یا قطعات به خصوصی نیاز پیدا خواهید کرد.
5. جو مناسب را پیدا کنید
هر فضای کار اشتراکی می‌تواند از نظر جو محیطی و نوع اعضا با دیگری متفاوت باشد. بنا بر نوع فعالیتی که دارید یک فضای حرفه ای پسند یا خودمانی می‌تواند جوابگوی کارتان باشد. حتماً پیش از بستن قرارداد از محیط کار بازدید کنید. تمام فضای موجود را بررسی کنید و از همکاران و همچنین راهنمای خود بپرسید شرایط کار چگونه است.
اطمینان حاصل کنید تا فضای موردنظر مدیریت قابل قبولی داشته باشد. جویای این شوید که تعمیرات و مدیریت بحران معمولاً به چه صورت انجام می‌شود و بصورت متوسط چه میزان زمان می‌برد. در صورتی که پس از مدتی دریافتید مکان فعلی جوابگوی نیازتان نیست به دلیل انعطاف‌پذیری این انتخاب می‌توانید به سادگی فضای دیگری را امتحان کنید.
6. تقویم رویدادهای محل موردنظر را بررسی کنید
این روش مناسبی است تا ببینید آیا فضای موردنظر فرصت ایجاد ارتباط و کسب اطلاعات بیشتر را برای شما فراهم می‌کند یا خیر. یک فضای ایده آل، برای کمک به استارتاپ‌ها رویدادهای بسیاری را پوشش می‌دهد و آن‌ها را تشویق می‌کند تا شخصاً رویدادهای خود را میزبانی کنند.
اگر هنوز تصمیم خود را درباره انتخابتان قطعی نکرده‌اید حتماً پیش از بستن قرارداد از چند محل مختلف بازدید کنید. از زیبایی‌های فضای کار اشتراکی همین است که به شما قدرت انتخاب زمان و مکان مناسب را می‌دهد. هنوز چیزی برای از دست دادن وجود ندارد.

ارسال نظر