finnova
5 دقیقه

مدل های کسب وکار مبتنی بر بلاکچین

نوشته ای ازسعید برق تیاری
11 اردیبهشت 1400

مدل 1: مدل توکن ابزاری

معنی ابزاری یا کاربردی (Utility) چیست؟

ابزاری ( یا سودمندی) به معنی رضایت کلی است که با استفاده خدمات و کالا‌ها حاصل می‌شود. مدل توکن ابزاری (Utility Tokens) با استفاده از توکن‌ها موجب عاملیت در کسب ­وکار‌ها می‌شود. ریپل و استلار (Ripple and Stellar) دو نمونه بزرگ از این مدل هستند. بانک‌هایی که در زیر مجموعه‌ی این شبکه‌ها قرار دارند، می‌توانند با استفاده از توکن‌های XPR یا XLM به تسهیل‌سازی فرایند انتقال سرمایه بپردازند. به گفته ویلیام موگایر (William Mougayar)، توکن ابزاری سه ویژگی مهم دارد:

  • نقش
  • خصوصیت
  • هدف

این سه ویژگی مانند تصویر زیر در سه ضلع مثلثی محصور شده اند :

 

مدل های کسب وکار مبتنی بر بلاکچین 5

هر نقش توکن، دارای مجموعه‌ای از خصوصیات و اهداف خود است که به تفصیل در زیر توضیح داده می‌شود:

اکنون هر کدام از نقش‌هایی که توکن در دست دارد را بررسی کنیم:

حق: سهام‌دار با صاحب‌شدن یک توکن ویژه، مقدار خاصی از حقوق داخل اکوسیستم را مالک می‌شود. برای مثال، با صاحب شدن سکه‌های DAO، در داخل DAO صاحب حق رای می‌شوید به گونه‌ای که می توانید تصمیم بگیرید در کدام پروژه سرمایه‌گذاری کنید و در کدام پروژه سرمایه‌گذاری نکنید.

مبادله ارزش: توکن‌ها یک سیستم اقتصادی داخلی را در محدوده داخلی خود پروژه ایجاد می‌‌کنند. توکن‌ها می‌توانند به خریداران و فروشندگان ارزش تجاری داخل اکوسیستم کمک کنند. این کار به کاربران کمک می‌کند با تکمیل وظایفی خاص، پاداش‌هایی را بدست آوردند. ایجاد، نگه­داری و توسعه اقتصادهای فردی و درونی (internal economies) یکی از مهم‌ترین عملکردهای توکن‌ها محسوب می‌شود.

عوارض: این مورد همانند عوارض جاده‌ها و بزرگراه‌ها برای شما عمل می‌کند تا بتوانید از امکانات خاص یک سیستم استفاده کنید. برای مثال، در گولم (Golem) ، شما باید GNT (توکن گولم) داشته باشید تا بتوانید به مزایای ابرکامپیوتر گولم دست یابید.

عملکرد: همچنین استفاده از توکن این ویژگی را می‌تواند به همراه داشته باشد که دارنده آن با استفاده از آن توکن، به یک سری قابلیت‌های محدود شده دسترسی پیدا کند. برای مثال، در  مرورگر بریو (Brave) دارندگان توکن BAT (توکن‌هایی که در بریو استفاده می‌شوند) این حق را دارند که با استفاده از توکن‌هایشان تجربه مشتری را تقویت کنند تا تبلیغات یا سایر توجه‌هات را بر اساس خدمات پلتفرم بریو اضافه کنند.

پول جاری: بعنوان مخزنی از ارزش بکار می‌رود که برای انجام تراکنش‌ها هم در داخل و هم در خارج اکوسیستم می‌تواند استفاده شود.

درآمدها: به توزیع منصفانه منفعت‌ها و سایر منافع مالی مربوطه در بین سرمایه‌گذاران در پروژه‌های خاصی کمک می‌‌کند. استخرهای استکینگ در کاردانو را می‌توان به عنوان مثال ذکر کرد.

برای اینکه این مدل به طور تاثیرگذاری عمل کند، توکن نیتیو (native token) باید تا جاییکه ممکن است نقش‌ها را برعهده بگیرد. هر چه ویژگی‌های بیشتری در توکن لیست شود، کاربری و ارزش بیشتری را می‌تواند برای اکوسیستم بوجود آورد.

مدل 2: بلاکچین بعنوان یک خدمت

بلاکچین و اکوسیستم غیرمتمرکز، به طور کل، می‌تواند به صورت فزاینده‌ای برای تازه‌واردان رعب‌آور باشد. یک کسب‌وکار با مدل بلاکچین-بعنوان-یک-خدمت (BaaS) می‌تواند این امکان را برای مشتریانش فراهم کند تا تمام موارد ترسناک Backend ای را کنار گذاشته و درگیر آن نشوند و درعوض تمام توجه‌شان را روی Frontend متمرکز کنند. برای کسب‌وکارهای مبتی بر مدل BaaS خدماتی مثل احراز هویت کاربران، مدیریت دیتابیس، به‌روزرسانی از راه دور، ارسال پوش نوتیفیکیشن (برای اپلیکیشن‌های موبایل)، فضای ذخیره‌سازی ابری و میزبانی وب را ارائه می‌دهند.

 

مدل های کسب وکار مبتنی بر بلاکچین 6

 

گوگل فایرباس (google firebase) و مایکروسافت آژور(Microsoft Azure)، نمونه‌هایی از ارائه دهنده‌های BaaS هستند.

 

نگاهی عمیق تر به BaaS

 

بلاکچین

فرض کنید صاحب یک کسب‌وکار آنلاین هستید و یک وب‌سایت عالی  هم ساخته‌اید که در نتیجه مطمئناً تعداد زیادی بازدیدکننده خواهید داشت. اگر بخواهید آن را با کامپیوتر یا سرور خود میزبانی کنید، پس لازم است که همه کارهای نگه‌داری را خودتان انجام دهید (که می‌تواند بسیار زمان‌بر باشد) یا اینکه فردی را استخدام کنید که این کار را برای شما انجام دهد (که این کار می‌تواند برایتان گران تمام شود).

بجای اینکه استرس زیادی به خود راه دهید، به سادگی می‌توانید از خدمات وب شخص ثالث که ارائه‌دهنده میزبانی است بهره بگیرید. در یک مبادله و به ازای یک هزینه‌ای، آنها مراقب همه مسائل زیرساختی و نگه‌داری وب‌سایت شما خواهند بود.

BaaS نیز همانند روش دوم عمل می‌‌کند و به شما اجازه می‌دهد که بر کاربری هسته‌ای و اصلی وب‌سایت خود تمرکز کنید و بخش مدیریت زیرساخت را به جای دیگری بسپارید. خدمات آنها شامل فعالیت‌های حمایتی است مانند مدیریت پهنای باند، تخصیص منابع مناسب، نیازمندی‌های میزبانی و ویژگی‌های امنیتی مثل پیشگیری از هک شدن.

اهمیت BaaS

اگر BaaS را یک کاتالیزور ضروری بنامیم که منجر به گسترده و عمیق‌تر شدن نفوذ فناوری بلاکچین در بخش‌های صنعتی مختلف و تجار می‌شود، زیاد اغراق نکرده‌ایم.

خود را به جای کارآفرینی تصور کنید که کسب‌وکارش باید از بلاکچین استفاده کند و با آن ادغام شود؛ او قبل از مدل BaaS تنها این گزینه‌ها را پیش‌رو داشت:

  • کارشناسان بلاکچین را استخدام کنید. افرادی که بسیار کمیاب و گران قیمت هستند.
  • به کارمندان خود درباره فناوری بلاکچین آموزش دهید، که این امر مستلزم صرف پول و زمان زیادی است.
  • به طور کل استفاده از بلاکچین را فراموش کنید؛ که در حال حاضر این راه‌کار مناسب و کمک‌کننده‌ای نیستند.

حتی اگر فردی باشید که به نوعی موفق به استفاده از بلاکچین در کسب‌وکار خود شده ­اید، همچنان باید به فکر نگه‌داری آن و دردسرهایش باشید. بنابراین چرا به سادگی این کار زیرساختی را به کارشناسان محصول نمی‌‌کنید؟ یعنی همان استفاده از BaaS.

بسیاری از شرکت‌های شناخته شده بزرگ تا کنون ارائه خدامات BaaS را شروع کرده‌اند:

  • مایکروسافت یک ماژول BaaS در پلتفرم آژور خود دارد.
  • IBM دارای BaaS خود است که بر ­کنسرسیوم (ائتلاف) خصوصی بلاکچین‌ها تمرکز دارد.
  • آمازون خدمات BaaS را ارائه می‌دهد.
  • اوراکل (Oracle) ارائه‌دهنده میزبانی ابری بلاکچین است.

 

 

منبع :www.blockgeeks.com

 

 

 

ارسال نظر