finnova
5 دقیقه

شناسایی تخلف در حوزه مالی

نوشته ای ازامیر لشکری
14 بهمن 1398

شناسایی تخلف و تقلب در بانکداری که شامل انجام فعالیت‌های بانکی و پرداختی با کارت‌های بانکی سرقتی، جعل چک، فعالیت‌های نامتعارف با حساب‌های بانکی اجاره‌ای، انجام تراکنش‌های مشکوک به پولشویی و موارد متعدد دیگر است و هر روز به انواع آنها نیز اضافه می‌شود؛ این تازه ابتدای این مسیر جذاب برای کلاهبرداران یا متخلفان حرفه‌ای است که با شناسایی نقاط ضعف بانک‌ها در این حوزه، با شیوه‌های مدرن‌تر قدم به این عرصه می‌گذارند و اگر امروز سامانه‌های تشخیص تخلف و تقلب در بانک‌ها مستقر نشوند، احتمالاً در آینده نزدیک بانک‌ها اعتماد مشتریان خود را از دست دهند و با زیان مالی مواجه شوند.

سامانه تشخیص تخلف (Fraud Detection) به‌منظور شناسایی و جلوگیری از انجام تراکنش‌های مشکوک در شبکه بانکی و پرداخت مورداستفاده قرار می‌گیرد. ازآنجایی‌که احتمال تقلب و تخلف در شبکه پرداخت از سوی استفاده‌کنندگان وجود دارد، توجه شبکه بانکی کشور به استفاده از سامانه تشخیص تخلف در راستای تحقق دستورالعمل‌های بانک مرکزی افزایش یافته است.

سیستم تشخیص تخلف با تحلیل داده‌های تولید شده در سامانه‌های عملیاتی بانک فعالیت دارد که می‌تواند اطلاعات و دانش جدیدی را در اختیار بانک‌ها و شرکت‌های فعال در حوزه پرداخت قرار دهد.

سامانه تشخیص تخلف قدرتمند و کارآمد، به زیرساخت‌های فنی مناسب و مجموعه‌ای از ابزارها و تکنیک‌های مربوط به کلان داده، داده‌کاوی، هوشمندی کسب‌وکار و مدیریت پایگاه داده نیاز دارد.

منبع: راه پرداخت

ارسال نظر