finnova
5 دقیقه

اینشورتک (InsurTech) چیست؟

نوشته ای ازامیر لشکری
20 شهریور 1398

امروزه بسیاری از صنایع با ورود فناوری به کلی متحول شده‌اند و دنیای جدیدی را پیش روی ما قرار داده‌اند. صنعت بیمه نیز از این تحولات بی نصیب نمانده است. “اینشورتک” به کاربرد نوآورانه فناوری برای ارائه، توزیع و مدیریت خدمات بیمه‌ گفته می‌شود. این صنعت با کمک بزرگ‌داده‌ها، هوش مصنوعی و اینترنت اشیا، به جمع‌آوری و تحلیل اطلاعات مشتریان برای ارائه خدمات بهتر متناسب با هر مشتری به طور جداگانه می‌پردازد. اینشورتک کمک می‌کند مشتریان خارج از محدودیت‌های زمان و مکان، با کمک ابزارهایی مثل تلفن همراه از خدمات بیمه‌ استفاده کنند. یکی از اهداف شکل‌گیری اینشورتک نیز جلوگیری از سیاست‌های انحصارطلبانه بیمه‌گزاران  قدیمی و افزایش شفافیت در این صنعت بود.

از آنجایی که به طور کلی، کار بیمه در تمام دنیا مدیریت ریسک بوده است، مدیران این حوزه نسبت به ورود نوآوری‌های فناورانه تحت عنوان اینشورتک نیز محتاط‌تر عمل کرده‌اند و همین دلیل باعث شده است ارائه خدمات نوآورانه در حوزه بیمه نسبت به دیگر حوزه‌های فین‌تک رشد چشمگیری نداشته باشد. برای مثال در سال 96 صنعت بانکداری 4000میلیارد تومان هزینه فناوری اطلاعات کرده است در صورتی که در همین بازه، صنعت بیمه 200 میلیارد تومان هزینه فناوری اطلاعات کرده است. در دنیا نیز در سال 2017 بیش از 40 میلیارد دلار روی استارتاپ‌های فین‌تک سرمایه‌گذاری شده است در صورتی که فقط 2 میلیارد دلار آن مربوط به اینشورتک بوده است.

چالش اصلی

بیمه صنعتی قانونمند است و لایه‌های قانونی بسیاری بر آن حکم‌فرماست. به همین دلیل بیمه‌گزاران باسابقه در رابطه با استارتاپ‌ها کمی محتاطاتانه عمل کرده‌اند. در واقع آن‌ها از ترکیب این صنعت قانونمند با استارتاپ‌ها که از قانون خاصی پیروی نمی کنند هراس دارند و تمایل دارند شرایط آرام و با ثبات خود را حفظ کنند. مشکل بزرگتر، این است که بسیاری از استارتاپ‌های اینشورتک به کمک و همکاری شرکت‌های بیمه‌گزار با سابقه نیاز دارند. محوریت فعالیت استارتاپ‌ها، مشتریان هستند و بیمه‌گزاران نیز دیر یا زود برای حفظ مشتریان خود وادار به استفاده از فناوری‌ها و همکاری با اینشورتک‌ها می‌شوند.

بلاکچین در اینشورتک

فناوری بلاکچین پتانسیل نوآوری‌های بسیاری در زمینه خدمات بیمه را داراست. استفاده از این فناوری، خطر کلاهبرداری یا سوءاستفاده از اطلاعات را از میان بر می‌دارد. با توجه به این که همه اطلاعات در بلاکچین ذخیره می‌شوند، دیگر امکان دستکاری آنها وجود ندارد. اگر کسی بخواهد اطلاعات موجود در بلاک‌ها را تغییر دهد باید به بیش از ۵۰% بلاک‌های شبکه دسترسی داشته باشد و آن‌ها را تغییر دهد که این کار تقریبا غیرممکن است. با استفاده از قراردادهای هوشمند که بر پایه این فناوری کار می‌کنند، بیمه اموال و دارایی‌ها به سادگی انجام می‌شود و در صورت بروز حادثه، روند خدمات بیمه به صورت خودکار آغاز می‌شود. بلاکچین در رابطه با بیمه‌های سلامت نیز کمک بسیاری می‌کند. مهم‌ترین مسئله در رابطه با این نوع از بیمه‌ها، حفظ اطلاعات پزشکی افراد است. بلاکچین می‌تواند این اطلاعات را رمزنگاری کند، بنابراین خطر سرقت اطلاعات وجود نخواهد داشت.

اینشورتک در ایران

در حال حاضر اغلب اینشورتک‌های ایرانی فقط مشاوره و خرید آنلاین بیمه را انجام می‌دهند و این چندان نوآوری به حساب نمی‌آید. تا پیش از این مشاوره و خرید بیمه در کشور، تنها در نمایندگی‌های بیمه‌ ارائه می‌شد و استارتاپ‌ها توانستند این خدمت را وارد بستر اینترنت کنند. این استارتاپ‌ها نیز همان مشکلاتی را دارند که استارتاپ‌های فین‌تکی در زمینه پرداخت با آن مواجه بودند. با توجه به محدودیت‌های قانونی، فعالیت استارتاپ‌های اینشورتک از طریق دریافت مجوز کارگزاری یا نمایندگی بیمه انجام می‌شود. مهمترین نهادی که می‌تواند از اینشورتک‌ها پشتیبانی کند، بیمه مرکزی است و تمامی این شرکت‌ها به حمایت بیشتری از جانب این سازمان نیاز دارند.

 

منبع: راه پرداخت / قبضی‌نو

ارسال نظر