finnova
5 دقیقه

چگونه یک استارتاپ فینتک موفق راه‌اندازی کنیم

نوشته ای ازامیر لشکری
20 آذر 1399

 

محصولاتی که توسط صنعت فناوری مالی ارائه می‌شوند، هر سال با سرعت بیشتری رشد و توسعه می‌یابند. براساس گزارش شرکت تحلیل داده CB insight، ارزش کل سرمایه‌گذاری انجام‌شده در فینتک به 3/8 میلیارد دلار رسیده است. در سال‌های گذشته، نوآوران و کار‌آفرینان با شناسایی فرصت‌های جدید، ایده‌های روبه جلویی را برای استارتاپ‌های فینتکی ارائه داده‌اند.

شرکت فینتک چیست؟

یک شرکت فناوری مالی یا فینتک، راهکارهای نرم‌افزاری و سخت‌‌افزاری را فراهم می‌کند تا خدمات مالی برای مشتریان یا شرکت‌ها در یک فرایند خودکار انجام شود؛ از این‌رو، می‌توان گفت که شرکت‌های فینتک راه‌های نوینی را برای بانکداری، پرداخت‌ها، انتقال وجوه، سرمایه‌گذاری و مدیریت پول ایجاد می‌کنند. این روزها، با وجود فضای تردید ناشی از برگزیت، لندن با پشت سر قرار دادن نیویورک، در حال تبدیل شدن به قطب فینتک جهان است.

فینتک به معنای بانک نیست. همه شرکت‌های مالی را نمی‌توان فینتک به حساب آورد؛ چراکه قصد تبدیل شدن به بانک‌های سنتی را دارند. برای نمونه، شرکت حمل‌ونقل الکترونیک اوبر به این نتیجه رسید که بخش زیادی از کاربرانی که قصد ثبت‌نام در اپلیکیشن اوبر را داشته‌اند، به دلیل نیاز به وارد کردن شماره کارت اعتباری خود، فرایند ثبت نام را متوقف می‌کنند. حالا، اوبر قصد دارد تا برای حل این مشکل از راه‌کارهای حوزه فینتک کمک بگیرد.

انواع شرکت‌های فینتک

شرکت‌های مدیریت مالی شخصی و بودجه‌بندی

نرم‌افزارهای مربوط به مدیریت مالی شخصی و بودجه‌بندی، یکی از چالش‌های اصلی برای کاربران بودند؛ چراکه پیش از این، کاملا به صورت دستی کار می‌کردند و فضای کاربری آن‌ها نیز بسیار نامناسب بود. معرفی و ترویج ای پی آی (API) یا رابط برنامه‌نویسی کاربردی و مقررات مربوط به بانکداری آزاد و PSD2، به فینتک‌ها کمک کرده‌اند تا اطلاعات دست اول مربوط به تراکنش‌ها را از بانک‌ها و موسسات مالی دریافت کنند. سیستم مدیریت مالی دیجیتال به کاربران امکان می‌دهد تا همه داده‌های مالی خود را به صورت یکجا جمع‌آوری کنند، آن را تحلیل و در راستای برنامه‌ریزی بهتر برای مدیریت مالی و بودجه خود، تلاش کنند.

شرکت‌های اعطای وام

اپ‌های وام‌دهی در حوزه فینتک، می‌توانند فرایند استقراض را تسهیل کنند؛ چراکه با این راهکار، مشتریان نیازی ندارند تا به شعب بانک‌ها یا دفاتر موسسات مالی مراجعه کنند. افراد می‌توانند برای دریافت وام آنلاین اقدام کنند. این روند شامل شناسایی و تایید هویت مشتریان و تعیین رتبه اعتباری آن‌ها است.

پرداخت و انتقال بین‌المللی پول

مدیریت صندوق‌های سرمایه‌گذاری به سرعت در حال تبدیل شدن به یکی از جایگاه‌های اصلی برای شرکت‌های فینتک و موسسات خدمات مالی تبدیل شده‌اند. کسب‌و‌کارهای فعال در این حوزه، راهکارهایی را فراهم می‌کنند تا کاربران بتوانند با کمترین زمان و هزینه، وجوه خود را انتقال دهند.

بانک‌های دیجیتالی و موسسات مالی

امروزه، افراد تمایلی ندارند تا برای هر کار مالی خود، به شعب بانک‌ها مراجعه کنند، حداقل به مدت نیم ساعت در صف افتتاح حساب یا تعویض کارت بانکی خود منتظر بمانند. انسان امروز به ارزش زمان آگاه است و به همین دلیل، تمایل به حضور در بانک‌های سنتی در حال کاهش است. فناوری‌های جدید به مشتریان اجازه می‌دهند تا با استفاده از تلفن‌های هوشمند یا نرم‌افزارهای بانکداری فینتک، هویت خود را برای موسسات مالی شناسایی و تایید کنند. حالا، بانک‌های کاملا دیجیتال هم می‌توانند برایتان کارت‌های اعتباری صادر کنند.

 

تامین مالی از طریق سهام

سازمان‌هایی که در حوزه سرمایه‌گذاری جمعی (Crowdfunding) فعالیت می‌کنند، پس از یک شروع موفقیت‌آمیز، در حال رشد روزافزونی هستند. در واقع، هر فرد می‌تواند با استفاده از یک پلتفرم سرمایه‌گذاری جمعی فینتک، به یکی از سرمایه‌گذارانی بدل شود که از راه‌اندازی و توسعه یک استارتاپ آینده‌دار حمایت می‌کند.

بیمه

اگرچه صنعت بیمه در زمینه تطبیق با فناوری کندتر از دیگر بخش‌ها بود، تمایل مشتریان این صنعت موجب شد تا در نهایت بیمه نیز با تغییرات نوینی مواجه شود. حالا، استارتاپ‌های فینتک مدرن در صنعت بیمه، از صادرکنندگان سنتی بیمه، انعطاف بیشتری دارند و کاربر می‌توانند تجربه بهتری در استفاده از این استارتاپ‌ها داشته باشد.

مشاوره رباتیک

آموزش روندهای سرمایه‌گذاری یا مشاوره به کاربران در این زمینه، گاهی می‌تواند برای کاربران، پیچیده و دشوار شود. حالا اگر یک اپ بتواند این روند را برای آن‌ها توضیح دهد‌، مشتریان ممکن است به میلیاردها دلار سود برسند. این شرکت‌ها به مشتریان خود کمک می‌کنند تا با دریافت مشاوره از ربات‌ها، بینش و درک بهتری نسبت به سرمایه‌گذاری خود داشته باشند. این ربات‌ها می‌توانند در هر زمان و هر مکان، نیازهای مختلف کاربران در این زمینه را تامین می‌کنند.

بلاک چین و رمز ارز

استفاده از رمز ارز در حوزه فناوری مالی، جدیدترین بخشی است که به دنیای فینتک اضافه شده است. اکنون افراد می‌توانند تا از پلتفرم‌های صرافی همتا به همتا، کیف پول‌های دیجیتالی و حتی کارت‌های رمز ارز استفاده کنند؛ اما این، تنها نقطه شروع یک انقلاب است. این روزها، بانک‌های بیشتری در حال بررسی مزایای استفاده از فناوری بلاک چین در زیرساخت‌های بانکی خود هستند تا با استفاده از این فناوری نوین، بتوانند امنیت سیستم خود را ارتقا دهند.

حالا که با انواع شرکت‌هایی که رد زمینه فینتک فعالیت می‌کنند آشنا شدید، ممکن است از خودتان بپرسید که چگونه باید یک فینتک موفق را راه‌اندازی کنیم؟ در ادامه، برایتان توضیح می‌دهیم که برای رسیدن به این هدف، چه اصولی را رعایت کنید.

چگونه یک استارتاپ فینتک موفق ایجاد کنیم؟

مهم‌ترین مشکلی که باعث می‌شود تا بسیاری از استارتاپ‌ها با شکست مواجه شوند آن است که اغلب آن‌ها تنها یک نسخه کپی از فینتک‌های موفق هستند. در واقع از هر 10 استارتاپ فینتک، 9 استارتاپ ایده مناسبی برای فعالیت خود ندارند.

فرمول موفقیت یک استارتاپ فینتک را می‌توان ترکیبی از طراحی، فناوری و کسب و کاری دانست که به تغییر رفتار کاربران منتهی می‌شود. بازار مدرن موجب می‌شود تا کارآفرینان برای اینکه به سوددهی برسند، ابتدا آگاهی مناسبی در مورد روانشناسی کاربران خود داشته باشند. دستیابی به دانش آگاهی از رفتارهای کاربران از ابتدای راه‌اندازی یک استارتاپ دشوار است، اما علم فناوری اطلاعات و مدل‌های داده، این مسیر را هموار کرده است تا صاحبان کسب‌و‌کارها بتوانند به درک بهتری نسبت به مشتریان خود برسند و محصول خود را در راستای خواسته‌های مشتریان خود، ارتقا دهند.

برای اطمینان از ارزشمند بودن ایده استارتاپی خود، می‌توانید از این چک‌لیست استفاده کنید:

-ایده شما باید بتواند از درد و رنج مشتریان هدف شما بکاهد یا زندگی را برای آن‌ها ساده‌تر کند.

-مشکلی که قرار است آن را حل کنید، همیشه باقی خواهد بود.

-هیچ راهکاری قبل از ایده شما در بازار ارائه نشده باشد.

-استفاده از اپ شما بتواند به بهتر شدن کاربرانتان کمک کند.

-ایده باید پتانسیل به هیجان آوردن شما را داشته باشد.

6 دلیل برای سرمایه‌گذاری در کسب‌و‌کار فینتک

در ادامه، دلایلی که نشان می‌دهد اکنون، بهترین زمان برای سرمایه‌گذاری در حوزه فینتک است را برایتان بیان می‌کنیم:

1-مقیاس‌پذیری فناوری کلود (حافظه ابری)

این روزها، شرکت‌ها از راهکارهای سنتی استفاده نمی‌کنند، چرا که توسعه و بهینه‌سازی آن‌ها بسیار دشوار است و همچنین برای تطبیق با فضای جدید، بسیار کند هستند. سرویس‌های ابری نظیر AWS و Microsoft Azure تجربه کاملا متفاوتی را ارائه می‌دهند، از رشد و توسعه شما حمایت می‌کنند و نیاز به سرمایه‌گذاری کمتری برای راه‌اندازی دارند.

2-رابطه برنامه‌ برنامه‌نویسی کاربری آزاد (Open APIs)

موسسات خدمات مالی و بانک‌ها می‌توانند از طریق API عمومی، همکاری و یکپارچگی سرویس‌های خود را ارتقا دهند. این روند، موجب کاهش موانع ورودی برای شرکت‌ها می‌شود و آن‌ها را قادر می‌سازد تا محصولات مالی را به مشتریان ارائه دهند.

3- بانکداری آزاد و دیگر مقررات جدید

استانداردهای یکسان برای سرویس‌های فینتک موجب تسهیل ورود استارتاپ‌های فینتک به بازار و ارتقا تجربه کاربران برای استفاده از سرویس‌های این شرکت‌ها می‌شوند. علاوه بر این، برخی از این استانداردها و مقررات موجب می‌شوند تا احتمال کلاهبرداری کاهش یابد و اعتماد مشتریان به سیستم بانکی و فینتک بیشتر شود.

4- استفاده از پلتفرم‌های ساس (SAAS) برای فینتک

بسیاری از شرکت‌ها می‌توانند پلتفرم‌ها و سیستم‌های دفتر کل (لجر) را برایتان فراهم کنند تا شما پس از توسعه آن، بتوانید آن را با نام و برند تجاری خود در بازار ارائه دهید. این مدل‌ها به شرکت‌ها اجازه می‌دهند تا زمان ورود به بازار خود را کاهش دهند و از هزینه‌های غیر ضروری اجتناب کنند.

5-مشتریان آماده

این روزها، مردم تشنه استفاده از خدمات بانکداری دیجیتالی و سرمایه‌گذاری‌های مستقیم هستند. کاربران کنونی همواره روبه‌جلو حرکت می‌کنند و تمایل دارند تا استقلال بیشتری داشته باشند تا بتوانند ریسک‌های بیشتری را بپذیرند.

6-تخصص

فینتک با محبوبیت روزافزونی مواجه بوده است و تخصص در این زمینه نیز در حال رشد و ارتقا است. امروزه، به‌سادگی می‌توانید برنامه‌نویسانی که به مفاهیم حوزه مالی نظیر جریان پرداخت‌ها یا روند نظارت بر تراکنش‌ها آگاهی دارند را پیدا کنید.

 

منبع : dashdevs

 

ارسال نظر