ترندهای برتر فناوری در بانکداری ایران چه جایگاهی دارند؟

۰۸/۱۲/۱۳۹۶

میزگرد تخصصی چالش‌های بانکداری الکترونیک در نخستین روز از هفتمین همایش سیاست‌های پولی و چالش‌های بانکداری و تولید برگزار شد.

میزگرد تخصصی چالش‌های بانکداری الکترونیک در نخستین روز از هفتمین همایش سیاست‌های پولی و چالش‌های بانکداری و تولید برگزار شد. در این میزگرد عبدالحمید منصوری، مدیرعامل شرکت سامانه های یکپارچه بزرگ فردا (TLS)، سید حامد قنادپور، مدیرعامل شرکت تجارت الکترونیکی ارتباط فردا و فردوس باقری، مدیرعامل مجموعه تجارت الکترونیک نگین توسن حضور داشتند و به بررسی ترندهای برتر فناوری از جمله بلاک‌چین، Open API و فین‌تک‌ها پرداختند. تاثیر این ترندها بر بانکداری را مطرح کردند، وضعیت کشورمان و راهی که باید در این راستا بپیماییم را مورد بررسی قرار دادند.

سید حامد قنادپور، مدیرعامل شرکت تجارت الکترونیکی ارتباط فردا به ترندهای برتر فناوری اشاره کرد و گفت:«کپجمینای ۱۰ ترند بانکداری خرد را مطرح می‌کند که از جمله آنها می‌توان به بحث فین‌تک‌ها، بانکداری باز، سرمایه‌گذاری در اقتصاد دیجیتال و … اشاره کرد. طبق گزارش کپجمینای در سال ۲۰۱۶ نگاه مدیران ارشد بانک‌ها در دنیا به فین‌تک در سه دسته قابل بررسی است؛ ۶۵ درصد آنها به فین‌تک نگاه شریک دارند که در ایران هم چنین چیزی قابل مشاهده است. ۲۸ درصد به فین‌تک به چشم رقیب نگاه می‌کنند و هفت درصد اعتقاد دارند آنها ارتباطی به هم ندارند. در ایران باید نگاه سنتی بانکداری را هم به این نگرش‌ها اضافه کنیم که با وجود فین‌تک‌ها کنار هم قرار دادن آنها سخت است.»

قنادپور ادامه داد:« بانکداری باز ترندی است که تفکر باز و نگاه باز را مطرح می‌کند. کسانی که می‌خواهند ترندها را ببینند باید نگاه باز داشته باشند. بحث بانکداری باز به اعتقاد من مهم‌ترین ترندی است که مطرح می‌شود. یک نظرسنجی در آمریکا نشان داده است که هفتاد درصد کاربران آمریکایی ترجیح می‌دهند به جای استفاده از بانک خود از سرویس‌های مالی ارائه شده توسط گوگل، آمازون، اپل و پی‌پل استفاده کنند. این موضوع نشان می‌دهد که اگر ما همان نگاه باز را نداشته باشیم به کدام سمت و سو می‌رویم. مجموعه این ترندها باید در کنار هم و با نگاه باز اقتصاددانان، بانکداران و کارشناسان فناوری باشد.»

قنادپور با اشاره به قدرت عمل فین‌تک‌ها برای فعالیت تصریح کرد:« وقتی تمام تمرکز ما مبتنی بر پرداخت و تراکنش‌های مبتنی بر پرداخت باشد؛ بخشی از قدرت عمل در اختیار فین‌تک‌ها قرار می‌گیرد. از نظر فرهنگی هم ما خیلی دنبال نوآوری نیستیم اما درحال حاضر پلتفرم‌ها وجود دارند. حدود شش بانک Open API ارائه می‌دهند و همین موضوع قدرت عمل را در اختیار فین‌تک‌ها قرار می‌دهد. در فضای اکوسیستم استارت‌آپی و فین‌تکی آنها می‌توانند زمین بازی بزرگ‌تری را برای خود ایجاد کنند.»

سید حامد قنادپور با تاکید بر اتحاد استراتژیک در صنعت بورس، بانک و بیمه گفت:« بخشی از انتظارات صنعت و  تولید در حوزه‌های گوناگون، بحث ارائه سرویس است. برای بانک‌های ما تفاوتی ندارد که در کدام حوزه سرویس ارائه می‌دهند. در این راستا بانکداری باز به بانک‌ها کمک می‌کند تا گروه سوم برای سرویس‌دهی در حوزه‌های مختلف وارد شوند. ناگفته نماند آنچه کمتر در حوزه فین‌تک ما دیده می‌شود و لازم است بانک‌ها به آن سمت بروند، اتحاد استراتژیک در صنعت بورس، بانک و بیمه است. با ایجاد این شرایط فین‌تک‌ها می‌توانند سرویس‌های جدید ادغام شده ارائه دهند و مجموع اینها اتفاق مهمی است که درنهایت موجب رفاه مردم می‌شود.»

منبع: راه پرداخت

Comments are closed.

c001-01

قوانین بازاریابی برای موفقیت در بازار – بخش اول

اول بودن مهمتر از بهتر بودن است

c001-02

قوانین بازاریابی برای موفقیت در بازار – بخش دوم

شناخت محصول مهم‌تر از کیفیت است

برای دریافت خبرنامه
و آگاهی از جدیدترین اتفاقات فینووا
رایانامه خود را ثبت نمایید