رویداد فینتاک با موضوع امنیت تبادلات فضای مالی

رویداد فینتاک با موضوع امنیت تبادلات فضای مالی با حضور سرهنگ دوم علی نیک نفس (رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری فتا ناجا) در سالن فجر روابط عمومی دانشگاه امیرکبیر برگزار شد.

تاریخ برگزاری: 1396/6/15

01

نشست ماهانه فینتاک در روز چهارشنبه ۱۵ شهریور ۹۵ در دانشگاه امیرکبیر برگزار شد.

در بخش اول این رویداد میلاد جهاندار موسس استارتاپ باهمتا نکته نظرات خود را در خصوص تعامل با پلیس فتا بیان کرد و در بخش دوم نیز سرهنگ دوم علی نیک نفس به شفاف سازی مواضع پلیس فتا نسبت به استارتاپ ها و تبادلات فضای مالی پرداختند. بخش سوم این رویداد به پرسش و پاسخ مخاطبان اختصاص یافت و در نهایت حاضرین در رویداد به شبکه سازی و تبادل نظر پرداختند.

در ادامه این گزارش به مهم ترین بخش های صحبت های سرهنگ نیک نفس اشاره می شود.

02

سرهنگ نیک‌نفس دیدگاه های خود را این‌طور بیان کرد:
⁣?جرایم حوزه سایبری از سال ۹۱ تاکنون در سطح کشور (به جز سال قبل که ۸۰ درصد بوده) هر سال دو برابر شده است، نزدیک به ۸۳ درصد پرونده‌ها با انگیزه مالی و هدف و محور پول بوده است.
⁣?همچنین جرایم حوزه مالی تا سال ۹۴ بیش از ۶۰ درصد بوده که البته امسال به ۴۰ درصد کاهش یافته است. طبق گزارش‌های اینترپل سال ۲۰۲۰ سال انفجار سایبری است و توجه به توسعه بدون امنیت در این حوزه خطرناک است.
⁣?پلیس فتا استارت‌آپ‌های حوزه فین‌تک را یک فرصت می‌داند و شفافیت اطلاعات در حوزه فینتاک به پلیس فتا کمک می‌کند و در عین‌حال باعث کم شدن جرایم می‌شود.
⁣?مهم‌ترین دغدغه حاکمیت بحث اقتصاد است و شاخص‌های آن با میزان جرایم ارتباط مستقیم دارد. ذی‌نفعان حاکمیتی در حوزه فین‌تک خیلی زیادند مانند بانک مرکزی یا وزارت‌خانه‌ها زیرا تبادلات مالی درهمه حوزه‌ها وجود دارد.
⁣?ما همواره به پنجره واحد معتقد بوده و هستیم. تاکید ما بر حداقل کردن الزامات حاکمیتی است، سازمانهای قانون‌گذار تلاشی برای ایجاد قانون نکرده‌اند و میخواهند مستقیما استارت‌آپ‌ها را تحت کنترل خود داشته باشند.
⁣?مسئولیت نگهداری و حفظ اطلاعات و لاگ سیستم‌ها در فضای مجازی، بر عهده کسب‌وکاری که این فضا را ایجاد کرده است، اگر کسب‌وکار بتواند این اطلاعات را در صورت نیاز در اختیار مقام‌های قضایی قرار بدهد، تبرئه می شود. وقتی جرمی در یک کسب‌و‌کار پلتفرمی اتفاق بیفتند، اگر مجرم را به پلیس معرفی کنند آن کسب‌وکار مشکلی از لحاظ قضایی ندارد، هدف ما رسیدن به مجرم است.

?دسترسی به اطلاعات غیر آشکار تنها با دستور قضایی قابل دریافت است که دارای فرآیند تعریف شده‌ای است و استعلام شفاهی و غیرآشکار با برخورد پلیس مواجه می‌شود. پلیس فتا تمایل دارد به جای دریافت اطلاعات انبوه از کسب‌وکارها، امکان دسترسی به اطلاعات بر مبنای سرویس را داشته باشد. سرویس دسترسی هم نیاز به مجوز و دستور قضایی دارد، استعلامات سرویس بیس انجام شده و بر روی آن‌ها نظارت می‌شود.
⁣?قصد داشتیم در سایت پلیس فتا فهرستی از شکایت‌های الکترونیکی و اعلام جرم را قرار دهیم که توسط واحد قضایی تایید نشد، دستورالعمل برای ادله قضایی مانند امضای دیجیتال به دلیل تعداد زیاد ذی‌نفعات حوزه دید سنتی تصمیم‌گیران آن را تضعیف کرده است.
⁣?برخی معتقدند دسترسی در شبکه ملی اطلاعات باید به شکل مستقیم، متمرکز و سراسری باشد که این کاری بسیار دشوار است، اطلاعات در سیستم‌ها باید تا حدی دریافت شود که بتواند پلیس را به مجرم متصل کند ولی به دلیل زیرساخت های ضعیف، شرایط احراز هویت برای کسب‌وکارها دشوار و از طرف سازمان‌های نظارتی سلیقه ای شده است.
⁣?تعداد بالای ذی‌نفعان باعث شده که هر کدام از آن ها یک سری موارد را الزام بداند، باید در این حوزه یک اکوسیستم یک پارچه ایجاد شود.
⁣?درحال حاضر کدملی بهترین فاکتور احراز هویت درکشوراست، متاسفانه دریافت تاییدیه سازمان ثبت احوال درگیر فرآیندهای سازمانی‌ست، البته کسب‌وکارها می‌توانند کد ملی افراد را برای احراز هویت ذخیره کنند. در این صورت لازم است در شرایط استفاده ذکر شود.
⁣?تشکیل صنف کسب و کارهایی اینترنتی در نظام صنفی رایانه‌ای می‌تواند راهگشا باشد.

03

?⁣انتظار ایجاد اکوسیستم یکپارچه و پنجره واحد دراین حوزه و کاهش مجوزها با توجه به ضعف در نقاط مختلف درآینده نزدیک متصور نیست، زیرا هنوز ارتباط مناسب بین سیستم‌های حاکمیت وجود ندارد و در موارد مختلف با هم دچار مشکل و تناقض می‌شوند.
⁣?در حوزه کسب‌وکارهای اینترنتی درکنار سرقت‌های خرد، حجم گسترده ای از جرایم نیز رخ می‌دهد. ولی ظرفیت‌های پلیس فتا به اندازه کسب‌وکارها رشد نکرده است. پلیس فتا اعلام آمادگی می‌کند با کمک استارت‌آپ‌های حوزه فینتک، لیست سیاه وپرونده‌هایی که فعالان این حوزه دارند مشکلات آنها رارفع کند.
⁣?فعالیت در حوزه فینتک پر ریسک است، استارت‌آپ‌های فین‌تک که آن‌ها را شیردلان اکوسیستم می‌نامم باید ریسک یک سری موارد بپذیرند.
⁣?تلگرام بستری است که نظام آن‌را به رسمیت نشناخته، صحبت درمورد آن برای یک نهاد امنیتی اشتباه است چراکه نشان دهنده تایید آن است.
⁣?پلیس فتا هنوز فرآیند تعریف شده‌ای برای رسیدگی به شکایات و دستورات قضایی ندارد و دادستانی جریان فیلتر شدن استارت‌آپ‌های فینتک را به عنوان مشکل امنیت ملی اعلام کرد.
⁣?در فیلترینگ وایت در صورت وجود مشکل درمحتوای سایت‌های فعال در سامانه فضای مجازی، به آن‌ها ۲۴ ساعت مهلت داده می‌شود که مشکل را رفع کنند، می‌توان همین کاررا برای استارت‌آپ‌های حوزه فین تک انجام داد تا دچار معضل فیلترینگ نشوند.

05

04

سخنرانان و برنامه

c001-01

قوانین بازاریابی برای موفقیت در بازار – بخش اول

اول بودن مهمتر از بهتر بودن است

c001-02

قوانین بازاریابی برای موفقیت در بازار – بخش دوم

شناخت محصول مهم‌تر از کیفیت است

برای دریافت خبرنامه
و آگاهی از جدیدترین اتفاقات فینووا
رایانامه خود را ثبت نمایید