finnova
5 دقیقه

انکوباتورها چه کمکی به استارتاپ‌ها می‌کنند؟

نوشته ای ازامیر لشکری
1 مرداد 1398

راه‌اندازی شرکت برای اولین بار توسط یک کارآفرین می‌تواند فرایندی سخت و پیچیده باشد. موفقیت در این پروژه نیازمند تلاش فراوان، وجود نظم، بازخوردهای محدود در اولویت‌ها و طی مسیری ناهموار است. طی دهه اخیر، موسسان و استارتاپ‌ها به انکوباتورها و شتابدهنده‌ها روی آوردند تا کسب و کار خود را توسعه دهند. این مفهوم برای کارآفرینان یا تیم‌های پایه‌ای که در مراحل ابتدایی قرار دارند و می‌خواهند فرایند تعریف شده‌ای را برای موفقیت و تبدیل به یک شرکت پایدار استفاده کنند، قابل درک است. اما یک انکوباتور دقیقا چیست؟

معنی و مفهوم کلمه انکوباتور (Incubator)

انکوباتور کسب و کار به مرکزی گفته می‌شود که به رشد و موفقیت کسب و کارهای جدید و استارتاپ‌ها کمک می‌کند. انکوباتورها در زمینه‌های مختلفی همانند فضای کاری، تجهیزات ارتباطات شبکه، مشاوره و مربیگری، سرمایه و آموزش مدیریت کسب و کار از استارتاپ‌ها حمایت می‌کنند. انکوباتورها توسط سازمان‌های مختلفی شامل صندوق سرمایه‌گذاری یا شرکت‌های خصوصی، سازمان‌های توسعه اقتصادی شهری و حتی دانشگاه‌ها نیز حمایت می‌شوند.

انواع انکوباتورها

برخی از انکوباتورها روی انواع مختلفی از شرکت‌ها، بازارهای مجازی یا موقعیت‌های جغرافیایی متمرکز هستند. در واقع انکوباتورها را می‌توان به پنج دسته تقسیم کرد:

1. موسسات علمی 2.شرکت‌های توسعه غیرانتفاعی 3. شرکت‌های سرمایه‌گذاری انتفاعی 4. شرکت‌های سرمایه‌گذاری ریسک‌پذیر 5. ترکیبی از چهار دسته مذکور

شرکت‌ها اصولا یک تا دوسال را در انکوباتورهای کسب و کار سپری می‌کنند؛ بخشی که به اجبار یا نیاز بوده است. مزیتی که انکوباتور کسب و کار دارد اشتراک‌گذاری تجربه آموزشی و حمایتی از نوع همکاری است. امکان دریافت سریع اطلاعات دقیق از مدیران اجرایی، منتورها، مربیان یا کارآفرینان دیگر می‌تواند تاثیر به سزایی در تمرکز بر روی اولویت‌ها و تصمیم‌گیری درست برای رشد کسب و کار داشته باشد.

یک انکوباتور کوچک چیست؟

بسیاری از انکوباتورهای کسب و کار از کسب و کارهای کوچک یا استارتاپ‌ها حمایت می‌کنند. پس، اگر شما به دنبال یک “انکوباتور کسب و کار کوچک” هستید، به این معناست که شما به سادگی در جستجوی مرکز رشد کسب و کاری هستید که شما را از نظر زیرساخت، آموزش و سرمایه حمایت کند. لازم به ذکر است که انکوباتورهای تجاری با شتابدهنده‌های تجاری متفاوت هستند. در حالی که انکوباتورها به رشد یک تجارت جدید می‌اندیشند، شتابدهنده‌ ها معمولا به تبدیل ایده کارآفرینان به محصولات و خدماتی کمک می‌کنند که به سرعت طی چند ماه برای ورود به بازار حاضر می‌شوند. این نکته حائز اهمیتی است که تفاوت بین این دو مدل حمایتی و در نتیجه انتخاب هر یک از مراکز را متناسب با ایده یا شرکت خود بدانید.

انکوباتور چه کار می‌کند؟

یک انکوباتور باید شامل مزایای متنوع برای استارتاپ‌ها باشد. این مزایا می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

1. فضای کار

بعضی از انکوباتورها فضای کاری را رایگان یا زیر قیمت بازار به شرکت‌های تحت حمایتشان ارائه می‌دهند. این مشکل بسیاری از استارتاپ‌ها را حل می‌کند. بخصوص، به آن‌ها این اجازه را می‌دهد که بدون پرداخت اجاره برای کارمندانشان محلی حرفه‌ای را پیدا کنند، به ویژه وقتی مدیر شرکت نسبت به زمان آماده‌سازی محصول برای ورود به بازار یا توسعه منابع انسانی نامطمئن باشد.

2. تجهیزات تخصصی

برخی از انکوباتورها تجهیزات تخصصی مانند پرینترهای سه بعدی، تجهیزات مدل‌سازی یا آزمایشگاه‌های توسعه نرم‌افزار را نیز ارائه می‌دهند. این مزیت بزرگی برای شرکت‌های در حال رشد است. دسترسی به تجهیزات پرهزینه و ابزار شبیه‌سازی برای برخی از کسب و کارها حائز اهمیت است.

3. منتورهای باتجربه

به حداقل رساندن اشتباهات در زمان راه‌اندازی کسب و کار برای استارتاپ‌ها بسیار مهم است. اکثر انکوباتورها برای جلوگیری از اشتباهات و متمرکز نگه‌داشتن تیم، گروهی از مدیران اجرایی باتجربه در صنعت را همراه تیم قرار می‌دهند. انکوباتورها معمولا منتورهای باتجربه‌ای را به کار می‌گیرند که توانایی توضیح فرایند، برنامه‌ریزی و تعیین معیارهای تصمیم‌گیری برای کارآفرینان تازه‌کار را دارند تا آنها را از اشتباهاتی که ممکن است انجام دهند دور نگه دارند.

4. یادگیری و تمرین گروهی

بسیاری از انکوباتورها مجموعه‌ای از آموزش‌های مهم کسب و کار شامل مشاوره حقوقی، شرایط همکاری، چالش‌های عمومی کسب و کار مانند چگونگی راه‌اندازی محصول، ایجاد یک فرهنگ کیفی، فرایند فروش و بازاریابی را به استارتاپ‌ها ارائه می‌دهند.

5. کاهش نرم‌افزار

انکوباتورها اصولا برای کمک به رشد استارتاپ‌ها نسخه تجاری برخی نرم‌افزارها را از حسابداری تا مدیریت پروژه ارائه می‌دهند. همچنین دوره‌هایی مانند قیمت‌گذاری و مدیریت کسب و کار نیز در سطحی استاندارد برای تسهیل آغاز به کار شرکت‌های نوپا ارائه می‌شوند. HubSpot این برنامه را برای بیش از هزار استارتاپ در جهان ارائه می‌دهد.

6. خدمات کاری مشترک

بسیاری از انکوباتورها خدماتی از قبیل حسابداری، سرویس‌های بانکی، بازاریابی و توسعه محصول را برای رشد شرکت‌ها ارائه می‌دهند.

7. شبکه ارتباطی

یکی از بهترین ویژگی‌های انکوباتورها همکاری با گروهی از کارآفرینان هم‌فکر، استفاده از شبکه افراد برای ارتباط با مشتری‌ها یا امثال آن‌ و یادگیری از دانش و تجربه دیگران است. این‌ها بخش‌های ارزشمندی از زندگی در جامعه کارآفرینی در یک انکوباتور است.

 

منبع: Hubspot

ارسال نظر